Pärast lõikust või hamba eemaldamist...

Pärast lõikust või hamba eemaldamist...

Kui tuimestus möödub, võib esineda haava valulikkust ning ebamugavustunnet. Selline valulikkus võib püsida veel mitmeid päevi pärast lõikust. Valu leevendamiseks kasutage apteegis ilma retseptita väljastatavaid valuvaigisteid. Tõhusad on ibuprofeeni sisaldavad valuvaigistid või mitmekomponendilised valuvaigistid.

Turse tekke vältimiseks jahuta haava piirkonda. Selleks aseta jääkott (suuväliselt) lõikushaava piirkonda.

Mitte mingil juhul ära aseta haavale kompresse (kummeli-, viinakompress jne.)

Esimesed tunnid peale protseduuri võid kogeda kerget nõrkustunnet. Paari päeva jooksul ei ole soovitav tegeleda füüsilist pingutust nõudvate ettevõtmistega.

Kui haavale on asetatud spetsiaalne haavakate, ei tohi süüa umbes kahe tunni vältel. Ka hiljem on soovitav süüa pehmemaid toiduaineid kuni haavakatte eemaldamiseni. Hammaste harjamisel püüa haavakatet mitte vigastada ning ära kasuta lõikuse järgselt elektrilist hambaharja.

Järgi täpselt arsti ettekirjutusi ning tarvita skeemi kohaselt ravi toetavaid medikamente.

Loputa haava kahe nädala jooksul kloorheksidiini lahusega kaks korda päevas umbes minuti jooksul. Loputamist teosta pool tundi pärast hammaste pesu. Haava võib loputada maksimaalselt kahe nädala jooksul, kui arst ei ole ette näinud teisiti. Lahus võib hammastele tekitada pigmenti, kuid see ei ole püsiv ning seda on ravi järgselt lihtne eemaldada. Suu põletustunde või igemete tundlikkuse korral lahjenda lahust veega või konsulteeri hambaarstiga

Tegemist on lahtise haavaga! Et paranemine kulgeks võimalikult kiiresti ja väheste tüsistustega püüdke täita järgmisi nõuandeid :

Peale lõikust on soovitav hoida välispidiselt haava piirkonnas külma kompressi ( mitte kauem kui 20 – 30 minutit)

Vältige rasket füüsilist tegevust

Ärge puutuge haava keelega, näpuga ega mingi muu esemega - haava ärritamine ei lase verehüübel tekkida ja haav võib jääa veritsema .

Söömine ei ole soovitatav 2 tundi peale tõmbamist või operatsiooni. Juua võib külma ( gaseeritud ) vett. Vältige tugevat närimist nõudvat toitu ja kuumi jooke. Püüdke mitte suitsetada ja alkoholi tarbida lõikusjärgsetel päevadel.

Võimalusel kasutage kloorhaksidiini sisaldavaid suuloputusvedelikke 2 nädala jooksul 2 korda päevas või loputage suud kummeliteega.

Kui tuimestus kaob võib haav valutada ja olla hell. Võite võtta ibuprofeeni 400 mg. NB! Aspiriini sisaldavad valuvaigistid vedeldavad verd, sellest tulenevalt võib verejooks suureneda. Verejooksu korral keerake (soovitavalt steriilsest) marlist või vatist näpuotsa suurune tugev tups ja pange haavale. Suruge hambad tugevasti kokku ja hoidke 20 minutit surve all. Vajadusel korrake protseduuri.

Hoolimata ravist võib esimestel päevadel pärast lõikust esineda kehatemperatuuri tõusu, paistetust ja suu avamise takistust. Vajadusel konsulteerige Teid ravinud arstiga.